Anasayfa > Blog

Baskı Teknolojileri Nelerdir?

Baskı, tekstil materyallerinin bölgesel olarak çeşitli renklerle ya da tek renk olarak renklendirilmesine verilen isimdir. Tekstil baskı tekniklerinin yanı sıra baskı teknolojileri de bulunur. Peki nedir bu baskı teknolojileri? Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tekstilde Baskı Teknolojileri Nelerdir?

Tekstil alanında baskı teknolojileri dört ayrı grupta incelenir. Bu dört grup; dijital baskı, doğrudan baskı, transfer baskı ve doğrudan giysiye baskı olarak sıralanabilir. Dilerseniz gelin tekstilde baskı teknolojilerine biraz yakından göz atalım.

  • Dijital Baskı

Kumaş üzerine doğrudan dijital baskı yapılabilir. Bu işlem için en önemli konulardan biri; baskı yapılacak kumaşın ön hazırlık ve baskı sonrası fikse yapılmasıdır. Kumaşın ön hazırlığında; reaktif, dispers ve asit boya tipleri için kullanılacak kumaş içeriğine göre farklı çeşitlerde işlemler uygulanır. Bu ön işlemler, kumaşın baskı öncesi hazırlanmasına ve en iyi kalitede baskıyı tutmasına imkân tanır. Dijital baskı sisteminde yapılan baskıda iz kalmaması için makine başında durulmasına da gerek yoktur. Bunun temel nedeni ise dijital baskının, bilgisayar destekli dijital ortamlarda yapılmasıdır. Kumaş üzerine dijital baskı ise kumaşların renklendirilmesinin dijital baskı makinelerini bilgisayarla desteklenmesini ifade eder. Daha açıklayıcı olmak gerekirse, son yıllarda hızla gelişen dijital baskı sayesinde bez, naylon, kumaş gibi yüzeylere baskı yapılabilir durumda. Günümüzde pek çok kumaş ve tekstil firması dijital baskı kullanıyor.

  • Transfer Baskı

Transfer baskı uygulamasında süblimasyon işlemi uygulanır. Süblimasyon işleminde; gaz halinde olan mürekkep, kağıttan kumaşa geçer. Mürekkep hiçbir şekilde sıvı hale geçmez ve bu sayede tekstil yüzeyine yakın kalır. Bu durum daha canlı renklerin ve daha keskin çizgilerin elde edilmesine yardımcı olur. Süblimasyon baskılar, tekstil etkisini korur ve aynı zamanda iyi bir iç mekan ışığı sunar. Süblimasyon mürekkebinin içerisinde yer alan bileşenlerinin çoğu, pigmentler üzerinde bırakarak kalenderde buharlaşır. Bu durumda da baskılar belirli ev dekorasyonu ürünlerinde ya da spor modası amaçları için uygun hale gelir.

  • Doğrudan Baskı

2000’li yıllarda pek çok standart uygulama için su bazlı ve solvent mürekkeplerin yerini UV ile kürlenen mürekkepler almaya başladı. Mürekkep damlaları, güçlü UV LED’ler ile saniyenin çok küçük bir bölümünde kuruyor. Bu sayede UV ile kürlenmiş olan mürekkepler, başta sert yüzeyler için piyasaya sürülmüştür. Günümüzde ise bayraklar ve diğer çift taraflı yumuşak tabela uygulamaları için de sıklıkla kullanılır. Bu sayede mürekkep kumaşa derinlemesine nüfuz ederek sabitleme için ısıtılmış bir perdahtan geçirilir. Sonucunda ise polyester üzerinde orta derecede dış mekan ışık haslığı ile iyi bir baskı sağlanır.

  • Doğrudan Giysiye Baskı

Kısaca DTG olarak da anılan doğrudan giysi baskısı teknolojisi, aslında dijital baskı tekniğidir. Bu teknolojide yazıcılar, pigment mürekkeplerini doğrudan giysilere püskürtür. En yaygın olarak tişört, şapka, yastık ve diğer moda ürünlerine bu işlem uygulanır.